CZK
  • CZK
  • EUR
607 571 286
Poštovné zdarma na objednávky od 1500 Kč

Výhody oxidu dusnatého ve sportu

Výhody oxidu dusnatého ve sportu

Před téměř 30 lety vědci identifikovali přírodní plyn produkovaný v těle, který uvolňují hladké svaly v cévách a tím zvyšují průtok kyslíku a krve. Od té doby bylo vydáno více než 30 000 vědeckých prací, které potvrzují zásadní roli oxidu dusnatého při vazodilataci a buněčné komunikaci.

Co je to oxid dusnatý?

Oxid dusnatý (NO) je plyn produkovaný v těle prostřednictvím práce specifických enzymů, které štěpí aminokyselinu arginin. NO působí jako důležitá signální molekula v cévním systému a pomáhá dilatovat krevní cévy, což zvyšuje průtok krve a dodávání živin do svalových buněk.

Výhody oxidu dusnatého

Vazodilatační účinek oxidu dusnatého je pro sportovce, zejména pro kulturisty, nesmírně důležitý, protože zvýšení dodávek živin a kyslíku znamená, že budete moci cvičit déle bez ohledu na to, jaká je vaše fyzická aktivita.

Během fyzické aktivity dochází ke zvýšení srdečního výdeje a přerozdělování průtoku krve do svalových vláken. Během cvičení se svaly vyčerpávají kyslíkem. Při nedostatku kyslíku začne tělo produkovat kyselinu mléčnou, což nakonec povede ke svalové únavě, až do té míry, že už nebudete moci cvičit.

Oxid dusnatý snižuje množství kyseliny mléčné produkované během cvičení a prodlužuje dobu do vyčerpání. Zrychlením dodávky kyslíku a živin do svalů ve stresu zlepšuje oxid dusnatý jejich reakci na cvičení a tím zvyšuje sportovní výkon.

Je také známo, že urychluje odstraňování amoniaku generovaného cvičením a zvyšuje absorpci glukózy buňkami.

vasodilatace

Doplňky oxidu dusnatého (NO)

Hlavními složkami doplňků oxidu dusnatého jsou arginin a citrulin. Je známo, že tyto dvě aminokyseliny jsou prekurzory oxidu dusnatého, a proto doplnění argininem a citrulinem může zlepšit hladinu oxidu dusnatého v séru.

Výzkum zdůrazňuje úlohu argininu při snižování nárůstu plazmatického laktátu a amoniaku vyvolaného cvičením, čímž prodlužuje dobu do svalového selhání. Spolu s BCAA a glutaminem může arginin zlepšit účinnost tréninku zvýšením kapacity přenosu kyslíku v krvi.

Ale možná jedním z nejdůležitějších účinků suplementace argininu pro kulturisty je jeho schopnost stimulovat produkci růstového hormonu. Vědecký výzkum ukazuje, že hladiny klidového růstového hormonu se zvyšují při perorálním požití L-argininu v kombinaci s cvičením.

Je to hlavně kvůli schopnosti argininu potlačovat sekreci somatostatinu, což je hormon, který inhibuje růstový hormon. Jak víme, růstové hormony jsou zodpovědné za růst buněk a tkání, takže jsou naprosto nezbytné pro růst svalů. Jak vidíte, užitečnost argininu jde daleko za jeho schopnost stimulovat syntézu NO. Jak ukazují vědecké studie, arginin může mít přímý dopad na růst svalů. Citrulin je další aminokyselina, která může účinně obnovit produkci oxidu dusnatého díky vyšší rychlosti absorpce ve srovnání s argininem. Může to být zvláště zajímavé, když je omezená dostupnost argininu v těle.

Jaké je vaše nejoblíbenější dámské fitness oblečení na cvičení? Jedině oblečení od značky Palmswear.

Závěr

Nyní chápeme, proč jsou doplňky oxidu dusnatého velmi populární mezi sportovci a kulturisty. Podporují vazodilataci a pomáhají tělu dodávat cenné živiny do svalových buněk, a tak zlepšují sportovní výkon. Arginin a citrulin jsou dvě účinné složky zvyšující produkci oxidu dusnatého a mohou občas přinést další výhody, které přímo ovlivňují růst svalů.

 

Vyhledávejte produkty

Nákupní košík