CZK
  • CZK
  • EUR
607 571 286
Poštovné zdarma na objednávky od 1500 Kč

Jak na správné držení těla

Jak na správné držení těla

Důležitost správného držení těla

 

„Přestaň se hrbit!“ "Posaď se zpříma!" Jsem si jistý, že jste tohle slýchávali často, když jste byli malý, ale správné držení těla je jedním ze základních stavebních kamenů zdravějšího života.

Při studiu na pozici osobního trenéra je jednou z prvních věcí, které vás naučí a které se pravidelně opakují, důležitost zajištění dobrého držení těla klienta.

 

Proč je správné držení těla důležité?

Postoj ovlivňuje to, jak běháme, chodíme, skáčeme, zvedáme činky a také to, jak denně provádíme další úkoly. Udržování dobrého držení těla podporuje neutrální páteř, která zajišťuje efektivnější pohyb a umožňuje fungování vnitřních orgánů tak, jak byly původně navrženy. To nakonec vede ke šťastnému a zdravějšímu tělu, což se promítá do šťastného a zdravějšího těla zvenčí.

Jako by to všechno nestačilo na to, abyste se postavili rovně, zde jsou některé další výhody dobrého držení těla:

 

Sebedůvěra

Správné držení těla dělá zázraky pro sebevědomí a vytváří přítomnost. Pomyslete na někoho, koho byste považovali za sebevědomého a zkontrolujte jeho držení těla. V naprosté většině případů si všimnete, že stojí rovně s vypnutým hrudníkem, což vyjadřuje důvěru.

Oblečení které Vám zlepší sebevědomí? Koukněte na naše sportovní oblečení Palmswear.

Snížená bolest dolní části zad

Stání nebo sezení se špatným držením těla v průběhu času zatěžuje páteř a podpůrné svaly. To může nakonec vést ke zúžení krevních cév a nervů, stejně jako k problémům s obratli a klouby.

 

Dýchání

Udržování dobrého držení těla otevírá dýchací cesty a zajišťuje správné a hlubší dýchání. Výsledkem je, že se po těle přenáší dostatek kyslíku a zajišťuje, že váš nervový systém a orgány fungují efektivněji.

 

Svaly a klouby

Správné držení těla sníží opotřebení povrchů kloubů, takže Vás klouby nebudou bolet. Snižuje také napětí na vazy, což by mělo minimalizovat pravděpodobnost zranění.

 

Zlepšení krevního oběhu a trávení

Udržování správného držení těla umožňuje střevům v břiše zaujmout přirozenou polohu, která podporuje správné trávení potravy a maximální příjem vitamínů a minerálů. Špatné držení těla může mít za následek řadu zažívacích potíží, jako je kyselý žaludek, zácpa a v extrémních případech kýly.

 

Pozitivní mysl

Až se příště budete cítit podrážděně nebo úzkostně, věnujte pozornost správnému držení těla. Snažte stát nebo sedět vzpřímeně, jak již bylo zmíněno, podpoří hlubší dýchání a pomůže vám se cítit uvolněněji a znovu se soustředit.

 

Na jaké cviky by se měl člověk zaměřit, aby zlepšil držení těla?

To se bude lišit v závislosti na dané posturální vadě a je důležité identifikovat příčinu, aby bylo zajištěno, že se pracuje na správné oblasti. Obecně však lze špatné držení těla v několika klíčových oblastech zúžit na slabost.

 

Zhrbený postoj, který je obvykle výsledkem zkrácení hrudních svalů a slabé horní části zad, lze zmírnit provedením jakéhokoli pohybu zaměřeného na zatažení lopatky / protažení hrudníku, například rozpažky s činkami nebo přítahy v předklonu.

Další příčinou nestandardního držení těla je slabé svalstvo jádra, které může vést k tomu, že se časem nakloníte dopředu, takže je důležité zaměřit se na zpevnění těchto podpůrných svalů, aby vás udržovaly vzpřímeně. Ideální jsou cviky, jako je plank.

Mrtvé tahy se zaměřují na protažení flexorů kyčlí, adduktorů a bederní páteře, které, pokud budou zkrácené, mohou mít za následek špatné držení těla.

Začlenění některých nebo všech těchto cvičení do vašeho tréninku 2 – 3krát týdně téměř jistě zlepší vaše držení těla a umožní vám využívat všechny již zmíněné výhody.

Když začnete žít zdravěji, mohou mít nejmenší změny často největší dopad. Začněte tedy tím, že budete věnovat pozornost svému postoji, protože jak jsme viděli, ovlivňuje to tolik aspektů našeho života, ať už jde o zdraví, produktivitu nebo dokonce naši náladu.

Vyhledávejte produkty

Nákupní košík